13 Şubat 2011 Pazar

Sevgililer Günü Kutlu Olsun.

Bir sevgililer günü furyası tutturulmuş gidiyoruz.. Neyi niçin kutladığımızı ya bilmiyoruz ya da Avrupa topluluklarını taklit edebilme adına içeriğine aldırış etmeden 14 Şubat ı bizde kutlamaya başlamışız. Bizim dini inançlarımızla, örf ve adetlerimizle hiç bir ilgisi olamayan bu kutlamaya ben karşıyım.
Bir yanlış anlaşılma olmaması için şu şekilde açıklayayım. Sevgililer gününe karşı değilim. 14 Şubat günü yapılan sevgililer günü kutlamasına karşıyım.
Bizim de bir sevgililer günümüz olsun. Eşimize, sevgilimize veya kız arkadaşlarımıza bizde bir sevgililer günü armağan edelim. Bizim tarihimizde çok meşhur olmuş aşk hikâyeleri yokmu, var hem de bir sürü. İşte bizde bu günlerden birini seçelim ve sevdiklerimize o günü armağan edelim. Ve de kendi örf ve adetlerimize göre bir kutlama yapalım, sevdiklerimizin hediyelerle veya güzel sözlerle kalbini kazanalım. Fakat işin aslı böyle olmuyor. Niçin 14 Şubat’ta sevgililer günü kutluyoruz. Aşağıda 14 Şubat’ın kimler için ne ifade ettiği açıklayacağım.
Benim sevgililer günü anlayışımda tamamen değişiktir. Sevdiğime bir demet çiçek alıp yanağına bir öpücük kondurduğum gün benim için sevgililer günüdür. Veya kol kola yemeğe çıktığımız akşamdır sevgililer günü. Veyahut bir çay bahçesinde el ele göz göze oturup karşılıklı çay içtiğimiz gündür sevgililer günü.
Neyse fazla başınızı ağrıtmayayım gene çenemin yayı düştü. Genelde herkesin kutlamasına, düşüncesine saygılıyım. Onun için 14 Şubat’ta sevgililer günü kutlayanlara. Sevgililer günü şimdiden kutlu olsun diyeyim. Hepinize neşeli, mutlu ve başarı bir hafta dilerim. Şimdilik kalın sağlıcakla.
Ve sevgililer günü ne anlama geldiğini açıklayayım:

Sevgililer Günü, her yılın 14 Şubat günü birçok ülkede kutlanan özel gün. Kökeni, Roma Katolik Kilisesi’nin inanışına dayanan bu gün, Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Bu sebeple bazı toplumlarda "Aziz Valentin Günü" (İngilizce: St. Valentine’s Day) olarak bilinir. Valentine kelimesi, Batı medeniyetlerinde hoşlanılan kişi veya sevgili anlamlarında da kullanılır.
Günümüzde, bazı toplumlarda sevgililerin birbirine hediyeler aldığı, kartlar gönderdiği özel bir gün olarak devam etmektedir. Tahminlere göre 14 Şubat günü, tüm dünyada 1 milyar civarında kart gönderilmektedir. Bunun yanı sıra hediye alımlarından kaynaklı piyasada satışlar artmaktadır.

Not: Resimler ve bilgi özeti Vikipedi‘den alınmıştır.

2 yorum:

 1. Hoşgeldiniz Alp bey,bir demet çiçekle kutlanacak bu gun için sizin de sevgılıler gununuz kutlu olsun.

  YanıtlaSil
 2. Merhaba değerli alp:)
  siten muhteşem
  eline sağlık
  iyi geceler
  http://i1201.photobucket.com/albums/bb357/esmerimagescole/esmerim-8.gif

  YanıtlaSil